Kefir diyeti ile kilo vermeyi ifade edin

kilo kaybı için kefir diyeti

Büyük tatillerin arifesinde veya bir tatil beldesine seyahat ederken, kadınlar fazladan birkaç kilo vermeyi düşünür, bu yüzden başarısız bir şekilde birikir. Bu gibi durumlarda akla ilk gelenler hızlı diyetlerdir ve sadece birkaç gün içinde eski şekline dönmeyi vaat eder.

Nitelikli diyetisyenler ve doktorlar, hastalarına tekli diyetlerden uzak durmalarını tavsiye etmekten yorulmazlar çünkü bunların vücut üzerindeki etkileri çok tartışmalı. Ancak bu tür kilo verme yöntemlerinin hayranları da azalmaz, çünkü acil durumlarda vücudunuzu güzel bir elbise veya favori pantolon için hazırlamanın başka bir yolu yoktur.

Tahmin edilemeyen sonuçlarla hızlı sonuç

Tatillerin arifesinde veya hemen ardından, insanlar genellikle diğer hız yöntemlerine göre bir takım avantajları olan kefir diyetine başvururlar. Kilo normalleştirme için kadın seçeneği olarak kabul edilir, ancak erkekler de isterlerse kullanabilir. Bu sistem herkes için eşit derecede iyi çalışıyor. Birkaç gün menü oluşturmak zor değil ve bunun için ürünler herhangi bir mağazada bulunabilir. Ancak vücudun maksimum fayda sağlayacağı yüksek kaliteli kefir seçmek önemlidir. Dilerseniz üreticilerin vicdanına güvenip evde kendi ellerinizle taze fermente süt ürünü pişiremezsiniz.

Kefir diyetinin temel avantajı, minimum finansal maliyet ve iyi sonuçlardır. Sadece 3 günlük kefir bazlı beslenme, kişinin ilk fazla kilosuna bağlı olarak iki ila üç kilogram veya hatta daha fazla kilo vermenize yardımcı olacaktır. Bu, fermente süt ürünleri sevenler için bir nimettir. Bu içeceği sevmeyenler için, bu tür diyetlerden uzak durmak daha iyidir, çünkü psikolojik rahatsızlıktan dolayı buna dayanmak gerçekçi olmayacaktır.

Kefir diyeti sırasında, düşük kalorili diyete rağmen aç kalmanıza gerek kalmaz. Vücut, gerekli tüm besinleri yeterli miktarlarda alacak ve bu da takıntılı açlık hissini ortadan kaldıracaktır.

Diyetin olumlu bir özelliği, ucuz olan ve hemen hemen her mağazada satılan temel ürününün mevcudiyetidir. Nereye giderseniz gidin, çantanızda bile kolayca yanınızda götürebileceğiniz kompakt şişelerde gelir.

Kefir, birçok yararlı özelliğe sahiptir:

 • sindirim sistemi üzerinde yararlı etki;
 • bağırsak mikroflorasının normalleşmesi;
 • minimum kalori kilo kaybını teşvik eder.

Kefir diyetinin bir dezavantajı vardır ve sizi böyle bir programı izlemenin dezavantajları konusunda uyarmaya zorlar. Kefir güçlü bir idrar söktürücü olduğu için tuvaleti kullanma isteğinde artış olabilir. Bu nedenle, işte böyle bir diyete uymak zor olacaktır - tuvalete sık sık gitmek şirketteki imajınızı büyük ölçüde bozabilir. Mide, en uygun olmayan anlarda, fermente bir süt içeceğinin neden olduğu artan gaz oluşumuna bağlı olarak lıkırdama ve köpürme sesleri çıkarmaya başlayacaktır. Bu nedenle hafta sonu veya tatile kadar kilo vermeyi ertelemek mantıklıdır.

Diyet, aşağıdaki sağlık sorunlarını tetikleyebilir:

 • adet düzensizlikleri;
 • halsizlik veya baş dönmesi;
 • kronik mide hastalıklarının alevlenmesi;
 • şişkinlik ve şişkinlik;
 • uzun bir diyetle vücudun tükenme riski;
 • mide bulandırdı;
 • saç, tırnak ve cilt görünümünün
 • bozulması.

Kefir diyetinin yumuşatılmış hali kullanılsa bile 10 günden fazla takip edilmesi tavsiye edilmez, kefire ek olarak bir dizi başka ürünü de yiyebilirsiniz. Tekli diyetlerin tehlikesi aynı zamanda psikolojik rahatsızlıkta da yatıyor, bu yüzden onlara başvuran insanların yarısı parçalanıyor ve her şeyi yarı yarıya atıyor. Vücudun stres yaşaması nedeniyle diyet döneminin bitiminden sonra sadece birkaç günde kaybedilen kilogramları değil, yenilerini de ekleyerek kazanma riski yüksektir. Problemi çözmek için kapsamlı bir yaklaşım benimsemek - diyet sırasında ve sonraki dönemlerde beslenmeyi önceden düşünmek önemlidir.

Kefir diyetinin kontrendikasyonları

Bu kilo verme yöntemine başvurmadan önce doktorunuza danışmalısınız. Kefir diyetinin, kabul edilemez olduğu hastalıklar da dahil olmak üzere kapsamlı bir kontrendikasyon listesi vardır. Şunları içerir:

 • romatizma;
 • damarlarda fazla kan (bolluk);
 • raşitizm;
 • mide ve bağırsak hastalıkları;
 • mide asiditesinde artış;
 • gut;
 • gastrit.

Ön tıbbi muayene olmadan kefir diyetine başlama riskini almayın. Herkes gastrit olduğunu bilmiyor, çünkü bu hastalık yıllarca belirgin semptomlar göstermeyebilir, kronik bir aşamada olabilir. Ve kilo verme sürecinde hastalığın alevlenmesi meydana gelebilir. Bunun nedeni kefirdeki alkolik fermantasyona neden olan mantar içeriğidir. Bir kişi birkaç gün boyunca sadece fermente bir süt içeceği yediğinde, mantarların ürettiği alkol, mukoza zarının ve midenin duvarlarının bütünlüğünü kademeli olarak bozar. Sonuçta gastrit kötüleşir.

Beslenme uzmanları, önemli ölçüde fazla kilolu kişiler için kefir diyeti ile kilo vermeye çalışmayı önermiyorlar. Onların durumunda, diyetin kalori içeriğindeki keskin bir kesim, kronik aşamada olan herhangi bir hastalığın alevlenmesine neden olabilir.

Kefirin seçimi ve hazırlanmasına ilişkin kurallar

Yağ içeriği yüzde bir buçuktan fazla olmayan taze kefir kullanılması tavsiye edilir. Satın alma gününde veya bir gün önce yapılan fermente sütlü içecek satın almak daha iyidir. Tazelik için böylesine katı bir gereklilik, doğal bir ürünün susuzluğuyla değil, bağırsaklar üzerindeki etkisiyle bağlantılıdır. Taze üretilen kefir, bağırsakların rahatlamasına ve doğal yollarla temizlenmesine yardımcı olur. Bu, kilo verme sürecini hızlandırır, çünkü işlenmiş yiyecekler sindirim sisteminde durmaz. Üç günlük kefir, aksine kabızlığı tetikleyebilir.

Her gün en taze kefiri elde etmek kolay bir iş değil. Ev yapımı fermente bir süt ürünü yapmak için basit bir tarif uygulayabilirsiniz. Aslında aşağıdaki bileşenlerden biri kullanılarak yapılabilir:

 • kefir mantarı;
 • başlangıç ​​kültürleri;
 • kefir mağazası.
kilo kaybı için ev yapımı kefir nasıl yapılır

Son seçenek en uygun fiyatlı olanıdır, ancak nihai ürün, maya veya kefir mantarı kullanılarak elde edilenden daha az besine sahip olacaktır. Tibet mantarı veya süt mantarı çevrimiçi, bazen ücretsiz olarak satın alınabilir.

Kefir mayası eczaneden küçük bir şişede toz veya sıvı olarak satın alınabilir. Maliyeti düşük olduğundan çok fazla harcamanıza gerek kalmaz. Eczanelere gitmek istemiyorsan, marketten bir litre süt ve bir şişe taze kefir al.

Sütü kaynatın ve 30 dereceye kadar soğutun, bir cam kavanoza dökün. Sonra bir çorba kaşığı maya veya mantar ekleyin. Mağaza kefir iki katına ihtiyaç duyacaktır. Tozu ve böcekleri uzak tutmak için kavanozun boynunu temiz gazlı bezle kapatın. Fermantasyon oksijen kaynağı gerektirdiğinden kapak kullanılmamalıdır. Kavanozu doğrudan güneş ışığından uzak kuru bir yere koyun. Mantarların çalışmasını teşvik etmek için sıcak olması arzu edilir.

Isıtma mevsimi boyunca, pilin yanına ev yapımı kefir içeren bir kap yerleştirilebilir. 10 saat sonra karışımı karıştırın ancak üzerine dökmeyin veya tadına bakmayın çünkü hazır olması aynı miktarda zaman alacaktır. Süt koyulaşıp kefir gibi göründüğünde süzülerek başka bir temiz kaba konulabilir.

Menülü kefir diyeti seçenekleri

En hızlı ama çok sert seçenek 3 Günlük Mono Diyettir. Kurallara göre üç gün boyunca sadece kefir, su ve şekersiz yeşil çay yemeye izin verilir. Her gün bir buçuk litre fermente süt içeceği içip bu miktarı 6 resepsiyona bölebilirsiniz. Aç hissetmemek için aynı miktarı düzenli aralıklarla tüketmeye çalışın.

Üç günlük kefir diyetinin daha kabul edilebilir bir versiyonu vardır ve bu süre boyunca uzun süreli diyete izin verilir:

 1. Kahvaltıda, bir çavdar ekmeği veya normal krutonla birlikte bir bardak kefir için.
 2. Öğle yemeği için, bir bardak kefire, herhangi bir taze sebzeden zeytinyağlı, tuz ve diğer baharatlar olmadan 200 gram salata eklenir.
 3. Akşam yemeği için bir bardak kefir, iki orta boy elma ve 20 gramlık bir dilim Hollanda peynirinden memnun kalacaksınız. Peynir, bir parça az yağlı süzme peynir ile değiştirilebilir.

Günde bir buçuk litre kefir içmelisiniz. Bunlardan 600 ml'si ana öğünler içindir. Kalan 900 ml'yi hafif bir ara öğün olarak aralarında eşit şekilde yayın.

Kışın, kefir diyetinin üç gün boyunca tasarlanmış genişletilmiş bir menüsü şöyle görünebilir:

 1. Kahvaltıda kendinize tamamen iki yumurta beyazından yapılmış bir omlet yapın. Üzerine biraz lahana turşusu ekleyin, kahvaltınızı şekersiz doğal kahve ile ancak az miktarda süt ekleyerek yıkayın.
 2. Kahvaltıdan birkaç saat sonra, yağ oranı düşük bir bardak kefir için.
 3. Öğle yemeği için çavdar krutonu ve haşlanmış havuç ile bir porsiyon sebze çorbası yiyin.
 4. Öğleden sonra atıştırması için bir bardak kefir de yiyin.
 5. Fırında balık filetosu üzerinde bir ceketin içinde haşlanmış bir patates ile yemek yiyin.
 6. Yatmadan bir saat önce bir bardak kefir için.

İsterseniz 7 gün diyete bağlı kalabilirsiniz. Bu diyetteki bir hafta boyunca oranlar şu şekilde olmalıdır - günde bir buçuk litre kefir ve 0, 5-1 kg sebze ve meyve. Yüksek kalorili olanlar hariç, seçtiğiniz sebze ve meyvelere izin verilir.

Muzlar ve üzümler yüksek enerji değerleri nedeniyle diyet için uygun değildir. Fermente süt ürünleri ile uyumsuz oldukları için tüm turunçgillerden uzak durun.

Meyveli sebze ve kefir miktarını beş ila altı öğüne bölün. Kesirli bir öğünle aç kalmazsınız ve metabolizmanızı harekete geçirebilirsiniz. İlk üç gün on günlük kefir diyetinde 2 litre kefir içiyorsunuz ve 400 gram haşlanmış pirinç yiyorsunuz. Önümüzdeki üç gün boyunca pirinç yerine tuzsuz 400 gram haşlanmış tavuk fileto kullanın. Sonraki üç günlük süre içinde kefir ve istediğiniz sayıda elma için. Onuncu gün kahvaltıya bir porsiyon yulaf ezmesi ekleyin.

Hafif Diyet Tarifleri

Diyet yaparken genişletilmiş diyet seçeneğini uygulasanız bile karmaşık öğünler yemenize izin verilmez. Sebzelerin taze ve tuzsuz yenmesi ve tavuk filetolarının baharat ilave edilmeden haşlanması tavsiye edilir. Birkaç gün süren diyetten çıkma döneminde mutfak becerilerinizi gösterebilir ve diyeti daha karmaşık yemeklerle çeşitlendirebilirsiniz. Yemekler düşük kalorili olmalı ve vücudun çeşitli bir diyete yavaş geçişini sağlamalıdır. Diyetinizin ilk gününde menünüze sade bir lahana salatası ekleyebilirsiniz.

Hazırlamak için ihtiyacınız olacak:

 • beyaz lahana - 0, 5 kg;
 • tadı ve sirkesi;
 • ayçiçeği veya zeytinyağı - 30 ml.

Bu miktar iki tam porsiyon için yeterlidir. Lahanayı ince ince doğrayın, kalan malzemeleri ekleyin ve karıştırın - yemek hazır. Böyle bir salata ile dolu değilseniz, daha fazla beslenme için bir avuç yeşil bezelye ekleyin. Tatlı olarak meyve salatası yapabilirsiniz.

Hazırlamak için aşağıdaki ürünlere ihtiyacınız olacak:

 • elma - 2 adet;
 • armut - 1 adet;
 • limon - çeyrek;
 • mandalina - 1 adet;
 • turuncu & ndashs; 1 parça (orta boy).

Tüm meyveler iyice yıkanmalı, soyulmalı ve küçük dilimler halinde kesilmelidir.

Elma ve armutların çekirdeklerini ve tüm tohumları çıkardığınızdan emin olun.

Portakal kabuğunu ince bir rende ile rendeleyin. Doğranmış malzemeleri bir tabağın üzerine kaydırarak koyun ve üzerine lezzet serpin. Meyve suyunu biraz bırakın, karıştırın ve taze tadın tadını çıkarın.

Kefir diyetinin bitiminden birkaç gün sonra daha besleyici ve besleyici bir patates yemeği hazırlayabilirsiniz. Faydalı eser elementler bakımından alışılmadık derecede zengin olan ve aynı zamanda şekle çarpmayan genç yumruları kullanmak daha iyidir.

Bir sunum için ihtiyacınız olacak:

kefir diyetinde hangi yemekleri yiyebilirsin
 • patates - 1 adet;
 • karabiber ve tadı tuzu;
 • ayçiçek yağı - 30 ml;
 • maydanoz ve dereotu - tatmak için;
 • tadına göre sarımsak.

Patatesi yıkayıp kurutun ve ardından içinde birkaç sığ dilim yapın - parçalanmasını önlemek için sebzenin ortasına kadar.

Ayrı bir derin kapta ince kıyılmış dereotu ve maydanozu kıyılmış sarımsakla karıştırın. Tadına bitkisel yağ, tuz ve karabiber gönderin. Bu karışımı karıştırın ve patatesi dikkatlice kaplayın, otları sebzenin yuvalarına koymaya çalışın. Bir fırın tepsisini biraz yağla yağlayın ve üzerine sebzeyi koyun. Fırını önceden 180 derece ısıtın ve yumuşayana kadar içinde patatesleri pişirin. Boyutuna bağlı olarak bu 15 ila 30 dakika sürecektir.

Bir arızadan sonraki adımlar ve diyetten yetkin bir çıkış

Sıkı bir kefir diyeti için, bir kişi yemek yasaklarına dayanamayan, gevşediğinde ve güzellikler yediğinde bozulmalar tipiktir. Bu durumda yapılacak ilk şey sakinleşmek ve kendini boş yere azarlamamaktır. Bir günde, çok fırtınalı bir ziyafet bile, en azından bir kilogram fazla kilo alamazdınız. Büyük olasılıkla denge, vücutta tutulan sıvıyı ve işlemek için zamanı olmayan yiyecekleri yansıtır. Bir nüksetme olursa, yetişmek için diyet sürenizi bir gün uzatın. Ancak katı bir diyetin size uymadığı gerçeğini düşünün ve daha az kısıtlayıcı, genişletilmiş bir diyet versiyonu deneyin. Korkaklığınız için kendinizi cezalandırmak için tam bir açlık grevi yapmayın. Bu sadece bedeni daha fazla strese sokar ve sonuç olarak başka bir çöküşe neden olur.

Kefir içeren bir diyet, diyet döneminden yetkin bir çıkışla pekiştirilmezse tek başına başarıya yol açmayacaktır. Önümüzdeki birkaç hafta tatlılardan, yağlı, tuzlu ve biberli yiyeceklerden uzak durmanız gerekecek. Gelecekte fazla kiloların geri gelmesini önlemek için haftada bir kefir orucu günü ayarlanması tavsiye edilir.

Kilo verdikten sonra, günlük değere 50 kalori ve her gün bir ürün ekleyerek menünüzü kademeli olarak çeşitlendirmeye çalışın. Düşük kalorili ve diyet sırasında biraz rahatlamış olan gastrointestinal sisteminizi yüklemeyen sebze ve meyvelere odaklanın. Sebzeleri kaynatmaya, buharda pişirmeye veya ızgara yapmaya çalışın. Kaynatılmış sebzeler, midenizin sindirimi daha kolay olacağı için çiğ sebzelerden daha iyi çalışır.

Birkaç gün sonra, az yağlı balık ve et çeşitlerini ve bunlara göre et sularını yavaş yavaş menüye ekleyebilirsiniz. Kahvaltıda proteinli yiyecekler yiyin - az yağlı süzme peynir ve şekersiz yoğurt. Tatlandırıcı olarak doğal bal kullanın. Kefir diyetinden çıkmanın ikinci aşamasında günlük diyetin kalori içeriğini 100-120 kalori artırabilirsiniz. Bu süre en az iki hafta sürer. Şu anda vitamin ve mineral komplekslerinin içilmesi tavsiye edilir.

Hatalar feci sonuçlara yol açar

Kefir diyeti hakkında çok fazla tartışma ve tartışma var çünkü eylemi kişi üzerinde eşit derecede olumlu ve olumsuz etkiye sahiptir. Gerçekten kilo verebilirsiniz, ancak çeşitli rahatsızlıklara neden olma riski yüksektir. Örneğin, 40 yaşındaki bir kadına göre, gösterilen çabanın sonuçlarına değmezdi: “Gerçekten biraz kilo vermeyi başardım ama sonuç çok güvenilmezdi. Tüm kilolar çok çabuk geri döndü. "

34 yaşındaki bir kadın, kefir diyetine radikal bir şekilde karşı çıkıyor ve kefir diyetini dozlarda kullanmaya karar veriyor: “Tek diyet yağ yakmaz. Onların yardımı ile elde edilebilecek tek şey, fazla sıvının vücuttan atılmasıdır. Ancak kefir dahil hepsi sağlığımıza zarar veriyor. Bu nedenle, ben şahsen bir kefir diyetine sadece tatillerden sonra oruçlu günlerde başvuruyorum. Ama arka arkaya üç gün bu şemaya göre yemiyorum, sadece haftada bir kez. "

Bir diyete başlamadan önce doktorunuza danışmanın tavsiyesini görmezden gelirseniz, ciddi sağlık sorunları ortaya çıkabilir ve sonrasında iyileşmesi aylar alabilir. “Kefir diyetine karar verdiğim için gerçekten pişman oldum. Gastrointestinal sistemde ciddi bir bozukluğum vardı. Her şey kabızlık ile başladı, ardından şişkinlik izledi ve diyetim hastane yatağında sona erdi. Bu şemaya göre yemek yiyemezsiniz. Doktor daha sonra ne kadar aptalca davrandığımı bana açıkladı ”dedi.

Sağlığımızla ilgili her durumda olduğu gibi kefir diyetine de dikkat etmek önemlidir. Yüksek hızlı yöntemler kullanarak fazla kilolu parçalamak için acele etmeye gerek yoktur. Hatta diyetten birkaç hafta doğru çekilmeyi gerektiriyorlar. Daha akıllıca bir çözüm, sağlıksız yiyeceklerden kaçınmak, fiziksel aktiviteyi artırmak ve susuz kalmamak olacaktır. Bu basit adımlar ilk iki hafta içinde iyi sonuçlar verir.